Transport falas për porosi mbi 5000L

HISTORIA E HAMLEYS

Historia e Hamleys filloi në Cornwall, Angli, me një njeri të quajtur William Hamley, i cili mund të ishte bërë një minator kallaji, ose një peshkatar… por ai kishte ide të tjera. William ëndërronte të hapte një dyqan lodrash dhe në 1760 ai bëri pikërisht këtë, pak e dinte se do të bëhej Dyqani më i Mirë i Lodrave në Botë.

Me fillimet modeste si Arka e Noes nĂ« 1760, nga 1837 Hamleys ishte tashmĂ« njĂ« pikĂ« referimi e famshme nĂ« LondĂ«r me familje qĂ« dyndeshin pĂ«r tĂ« vizituar “dyqanin e gĂ«zimit”.

Aq i suksesshĂ«m ishte dyqani, sa nĂ« 1881 njĂ« degĂ« e re u hap nĂ« Regent Street pĂ«r tĂ« pĂ«rballuar kĂ«rkesĂ«n jashtĂ«zakonisht nĂ« rritje tĂ« argĂ«timit, magjisĂ« dhe teatrit tĂ« firmĂ«s Hamleys pĂ«r tĂ« gjithĂ« pĂ«r t’u shijuar.

Hamleys shtoi edhe pesë kate të tjera lodrash! Mund të imagjinojmë vetëm spektaklin me teatrot e lodrave, kukullat, makinat me pedale dhe trenat miniaturë të hekurudhave të lëvizur për hapësirë ​​në dyqanin më të madh të lodrave në botë.

Hamleys u përball me kohë të vështira në fund të viteve 1920, së bashku me të gjithë të tjerët.

Në vitin 1931, dyqani u detyrua të mbyllej për herë të parë dhe flota e saj e furgonëve të transportit me kuaj u ndal. Por kjo histori ka një fund të lumtur! Walter Lines, Kryetari i kompanisë Tri-Ang, bleu Hamleys dhe punoi shumë për të rikthyer klientët. Në vitin 1938, përpjekjet e tij u shpërblyen.

A e dinit… Mbretëresha Mary i dha Hamleys Urdhërin Mbretëror në 1938?

As Lufta e Dytë Botërore nuk e ndaloi Hamleys kur ndërtesa u bombardua 5 herë. Të veshur me kapele prej kallaji, stafi shërbeu në hyrje të dyqanit, duke nxituar për të mbledhur lodrat dhe më pas i dorëzonte në derë.

Festivali i Britanisë në vitin 1951 solli një sallon të madh kukullash si dhe një model të gjerë hekurudhor për të mahnitur fëmijët dhe prindërit e tyre. Kur ajo erdhi në fron, Mbretëresha Elizabeth II tregoi se i mbante ende mend lodrat që i kishte dhënë gjyshja. Ajo nga ana e saj u dha lodra Hamleys fëmijëve të saj.

NĂ« vitin 1955, MadhĂ«ria e saj nderoi Walter Lines me njĂ« urdhĂ«r tĂ« dytĂ« mbretĂ«ror si “Tregtar i lodrave dhe sporteve”. Por ishin buzĂ«qeshjet e fĂ«mijĂ«ve qĂ« me tĂ« vĂ«rtetĂ« shpĂ«rbleu Walter Lines dhe stafin e tij.

Nga ëndrra e një njeriu për të sjellë lodra dhe gëzim për fëmijët e Cornwall në 1760, tek miliona fëmijë që vizitojnë nga e gjithë bota.

Sot e gjejmë Hamleys në vendndodhjen e tij të famshme në 188-196 Regent Street, Londër, Angli. Ecni nëpër dyer dhe hyni në një botë argëtimi, magjie dhe teatri në dyqanin më të mirë të lodrave në botë. Mbi kërcitjen, përgjumjen, fishkëllimën dhe tingëllimën e lodrave, dëgjon fëmijët që qeshin të emocionuar ndërsa eksplorojnë dhe luajnë në shtatë kate të mrekullueshme të të gjitha lodrave dhe lojërave më të mira.

Gjithashtu, Hamleys në Shqipëri për herë të parë u hap më 23 Nëntor 2022, duke u përhapur në pika të tjera më pas duke ruajtur gjithmonë magjinë e Hamleys.